„V zájmu plného a harmonického rozvoje osobnosti musí děti vyrůstat v rodinném prostředí, v atmosféře štěstí, lásky a porozumění.“
(Preambule Úmluvy o právech dítěte)

 

Slezská Diakonie

slezska diakonie hor

 

 

Posláním Programu pro pěstounské rodiny Slezské diakonie je podpora a provázení rodin při výkonu náhradní rodinné péče tak, aby děti v těchto rodinách měly odpovídající péči s ohledem na jejich potřeby, zájmy a původní rodinné a společenské prostředí. 

Hlavním cílem Programu pro pěstounské rodiny je rodina, která buduje zdravou identitu dítěte v náhradní rodinné péči.Tento program vznikl v roce 2013 v souvislosti s novelou zákona o sociálně-právní ochraně dětí a pro Slezskou diakonii fakticky znamenal další krok v oblasti poskytování služeb rodinám s dětmi v náhradní rodinné péči. 

Slezská diakonie je v souladu se zákonem právnickou osobou pověřenou k výkonu sociálně-právní ochrany dětí, tedy tzv. "pověřenou osobou". Již v prvním roce své existence uzavřela dohodu o výkonu pěstounské péče s více než stovkou pěstounských rodin a v současnosti se v rámci Programu pro pěstounské rodiny (dále PPR) na základě uzavřených dohod věnuje téměř 200 pěstounským rodinám. 

PPR je rozčleněn do 6 poboček, které působí na území celkem 9 obcí s rozšířenou působností a spolupracuje s jejich městskými úřady, resp. jejich odděleními sociálně-právní ochrany dětí. Jsou to města Bruntál, Český Těšín, Frýdek-Místek, Havířov, Jablunkov, Karviná, Orlová, Ostrava a Třinec. Spolupráci ovšem navazujeme prostřednictvím externích zakázek i s jinými městy a regiony.

Pro pěstouny, kteří mají se Slezskou diakonií uzavřené dohody o výkonu pěstounské péče, PPR zajišťuje především poradenské služby, vzdělávání, odlehčovací služby, odbornou pomoc psychologů a dalších specialistů či podporu při kontaktu s biologickou rodinou dítěte, ale také např. duchovní podporu a návaznost na jiné související služby. Klíčové je, aby veškerá podpora pěstounských rodin byla individualizovaná, tedy „šitá na míru“ a přirozená, aby odpovídala skutečným potřebám pěstounských rodin a přitom co nejméně zasahovala do jejich přirozeného života.

Podpora pěstounské péče ze strany PPR směřuje k posílení tradičního modelu rodiny a vychází z křesťanských hodnot a etiky v souladu s hodnotami Slezské diakonie a Slezské církve evangelické a. v., která je jejím zřizovatelem.

 

 

Kontakt:
Slezská Diakonie
Zdeněk Kašpárek
Frýdecká 34, Český Těšín
+420  606 832 551
pTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.   
http://pestouni.slezskadiakonie.cz/  

Kontakt

Asociace Dítě a Rodina, z.s.
Vyšehradská 320/49
128 00 Praha 2
tel.: +420 702 018 081
e-mail: info@ditearodina.cz