„V zájmu plného a harmonického rozvoje osobnosti musí děti vyrůstat v rodinném prostředí, v atmosféře štěstí, lásky a porozumění.“
(Preambule Úmluvy o právech dítěte)

sos detske vesnicky

SOS dětské vesničky, z.s.

 

Motto:

Láskyplný život pro každé dítě.

SOS dětské vesničky oslavily v červnu 2019 půlstoletí své existence. Před 50 lety založili organizaci odborníci v čele s profesory Zdeňkem Matějčkem a Jiřím Dunovským. Ti upozorňovali na psychickou deprivaci dětí vyrůstajících v ústavní péči, hledali alternativu k dětským domovům a inspiraci našli v rakouských SOS dětských vesničkách. Díky mimořádně úspěšné celonárodní sbírce, během níž se na konci 60. let vybralo přes 28 milionů korun, vyrostly v Doubí u Karlových Varů a ve Chvalčově na Kroměřížsku dvě SOS dětské vesničky, v níž našly začátkem 70. let novou maminku a skutečný domov desítky opuštěných dětí. Ačkoliv normalizace citelně zasáhla do chodu organizace, vesničky nikdy nebyly zrušeny a pod hlavičkou Okresních ústavů sociálních služeb bez přerušení fungovaly až do začátku 90. let, kdy jejich správu opět převzalo Sdružení SOS dětských vesniček. Na začátku nového tisíciletí vyrostla ještě třetí SOS dětská vesnička v Brně-Medlánkách.

Od roku 2013 došlo k reorganizaci SOS dětských vesniček, které začaly nabízet služby nejen pěstounským rodinám, žijícím přímo v jedné z vesniček, ale také pěstounům z jejich širokého okolí. Ve stejné době došlo také k rozšíření nabídky služeb o preventivní služby a krizovou okamžitou pomoc. V současné době SOS dětské vesničky nabízí tyto služby:

PODPORA PĚSTOUNSKÁ PÉČE: Komplexní servis služeb pěstounským rodinám – poradenské, psychologické, terapeutické, pedagogické, sociální, odlehčovací služby. Pokud o to pěstounské rodiny projeví zájem, mohou bydlet za zvýhodněné nájemné v jedné ze tří SOS dětských vesniček. Služby ale využívají také pěstounské rodiny žijící mimo vesničky, od roku 2018 doprovází organizace také pěstounské rodiny v Praze.

PREVENTIVNÍ PÉČE: Organizace poskytuje odborné služby terénních sociálních pracovníků rodinám ohroženým odebráním dítěte. Jedná se o zajištění preventivní péče rodinám s dětmi ve složité životní situaci, kterou sami nedokážou řešit. Cílem péče je stabilizovat rodinu a předejít odebrání dítěte. Služba nazvaná SOS Kompas funguje v Karlovarském, Jihomoravském, Olomouckém kraji a v Praze.

OKAMŽITÁ POMOC: SOS Sluníčko je zařízení s nepřetržitým provozem pro děti v krizové situaci, které vyžadují okamžitou pomoc (ZDVOP). Pomáhá rodinám, které se na přechodnou dobu nemohou o dítě postarat, a také zanedbávaným či týraným dětem. Působí v Karlových Varech a v Praze.

NÁSLEDNÁ PÉČE: Pro čerstvě dospělé klienty odcházející z péče pěstounů nebo z dětských domovů provozují SOS dětské vesničky Dům na půl cesty, kde se mladí lidé pod vedením sociálního pracovníka připravují na úplné osamostatnění.


Kontakt:

Jindra Šalátová

SOS dětské vesničky

Strakonická 98, 156 00 Praha 5 - Lahovice 

Tel. 212 246 212

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.sos-vesnicky.cz

 

 

Kontakt

Asociace Dítě a Rodina, z.s.
Vyšehradská 320/49
128 00 Praha 2
tel.: +420 702 018 081
e-mail: info@ditearodina.cz