„V zájmu plného a harmonického rozvoje osobnosti musí děti vyrůstat v rodinném prostředí, v atmosféře štěstí, lásky a porozumění.“
(Preambule Úmluvy o právech dítěte)

MPSV zná návrh svého rozpočtu pro rok 2020

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) představila po jednání na Ministerstvu financí ČR částku, se kterou bude moct Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v příštím roce počítat. O 5,9 mld. Kč se navýší rozpočtová kapitola MPSV pro rok 2020, 800 mil. Kč získá MPSV na transformaci IT systému a tyto prostředky bude možné využít již v tomto roce. V příštím roce může MPSV navíc získat dalších až 1,3 mld. Kč na dofinancování vybraných kapitol, dle aktuálních potřeb v roce 2020. Hlavními prioritami rozpočtu je růst důchodů, rodičovského příspěvku, financování sociálních služeb a zajištění modernizace informačních systémů.

V oblasti sociálních služeb se podařilo zajistit financování na úrovni roku 2019 po srpnovém dofinancování a navíc na 2% růst platů. „Kolegyně Schillerová také přislíbila, že pokud dojde v závislosti na jednání tripartity a vlády k dalšímu navýšení platů, Ministerstvo financí potřebné prostředky uvolní a toto navýšení dofinancuje,“ doplnila Jana Maláčová.

Celý článek je dostupný na webových stránkách kurzy.cz

Místo objetí diazepam

Z článku paní Moniky Le Fay mrazí. Přečtěte si její vlastní zkušenost s ústavní péčí. 

Článek je dostupný na webových stránkách a2larm.cz

Asociace Dítě a Rodina zásadně nesouhlasí s transformací kojeneckých ústavů až v roce 2023

Asociace Dítě a Rodina zásadně nesouhlasí s časovým rámcem dohody ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) o společném postupu v oblasti péče o ohrožené děti z 5. června letošního roku. Zásadní problém představuje návrh realizace až od roku 2023.

„Vítáme, že konečně došlo k dohodě mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem zdravotnictví na společném postupu v oblasti péče o ohrožené děti, jako je tomu ve vyspělých evropských zemích,“ říká PhDr. Věduna Bubleová, předsedkyně Asociace Dítě a Rodina. „Nicméně nevidíme jediný důvod, proč takto důležitý krok znovu odkládat až na rok 2023. Záměr změnit současnou nevyhovující situaci deklarují vlády již od roku 2012 a realizace se stále odkládá.“

docxStanovisko_Transformace_KÚ_2023.docx206.42 KB

Podíl malých dětí, které jsou v ústavu ze sociálních důvodů, roste

Podíl dětí do tří let, které se dostaly do dětského domova jen ze sociálních důvodů, v posledních letech roste. Dosáhl dvou pětin. Je tak vyšší než procento dětí, které zařízení přijala kvůli zdravotnímu stavu. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

 

Celý článek je k dispozici na webových stránkách ceskenoviny.cz

Je smutné, že umísťujeme děti do kojeneckých ústavů, říká Schneiderová

Přestože má herečka Jitka Schneiderová (46) doma třináctiletou dceru Sofii, s láskou pomáhá i opuštěným dětem. Otázku pěstounské péče řeší Jitka Schneiderová už dlouho, k systému v České republice se však nechce příliš vyjadřovat. „Nemůžu říct, že je něco špatně, to mi nepřísluší. Každopádně jsou tady fakta. Je smutné, že třicet let po revoluci jsme jedna z mála zemí, co neustále umisťuje děti i do kojeneckých ústavů. Doufám, že to s několika dalšími organizacemi změníme,“ věří herečka.

Celý článek je dostupný na webových stránkách idnes.cz

Ministryně Maláčová chce omezit obchod s chudobou, bydlení chudých neřeší

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce ukončit obchod s chudobou a zamezit zneužívání dávek. Radikální návrh, který má zpřísnit vyplácení dávek na bydlení kritizuje Platforma pro sociální bydlení. Ta sdružuje stovku neziskových organizací a odborníků v sociální oblasti.

Celý článek je dostupný na webových stránkách idnes.cz

V Česku chybí pěstouni. Pomoci má osvěta i zvýšení odměn

Zvýšení odměn přechodných pěstounů, zavedení příspěvku pro mladé, kteří ještě studují a opouštějí dětské domovy či pěstounské rodiny, ale i úprava příbuzenské pěstounské péče. Tak vypadají změny, které chystá Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v rámci změn novely o sociálněprávní ochraně dětí. Předlohu by měl resort podle legislativního plánu předložit vládě už v září, platná by pak měla být od půlky příštího roku.

„Chybí nám pěstouni především pro děti se zdravotním hendikepem a pro vícečetné sourozenecké skupiny. Ministerstvo práce a sociálních věcí také momentálně pořádá různé workshopy a náborové kampaně, takzvané týdny pěstounství, a ty probíhají v Praze a Středočeském kraji. Mělo by to pomoci lidem, kteří jsou laiky v této problematice a chtěli by se stát pěstouny,“ uvedla Barbara Hanousek Eckhardová, vedoucí tiskového oddělení MPSV.

Staňte se pěstounem

Celkem je v náhradní péči až dvacet tisíc dětí. Jedenáct tisíc využívá dlouhodobé pěstounské péče a přes osm tisíc dětí je v ústavech. Pomoci ohroženým dětem přitom není složité. Pěstounem se může stát téměř kdokoliv, a to jak manželé, tak například i jednotlivci nebo nesezdané páry.

„Jako první je potřeba, aby zájemce o pěstounskou péči zašel na sociální odbor úřadu obce s rozšířenou působností v místě svého trvalého bydliště (v případě manželů v místě trvalého bydliště jednoho z nich). Ideálně tam, kde se rodina fakticky zdržuje. Sociální pracovnice, která má náhradní rodinnou péči na starost, se zájemcem provede rozhovor, který je zaměřen na důvody, motivaci jeho rozhodnutí, druh náhradní rodinné péče, představy o dítěti - jakého by mělo být věku, pohlaví, zda je schopen přijmout dítě se zdravotními obtížemi, jiného etnika apod. Dále vydá zájemci příslušný formulář žádosti a provede ho dalším postupem. Zájemce bude muset dodat různé podklady a vyplnit několik dotazníků. Poté zájemce navštíví sociální pracovnice doma za účelem sociálního šetření a vypracování posudku. Jakmile bude mít potřebnou dokumentaci pohromadě, postoupí ji k odbornému posouzení a dalšímu řízení na příslušný krajský úřad či Magistrát hl. m. Prahy. Následovat bude pozvánka na psychologické testy. Po absolvování psychotestů musí ještě zájemce projít přípravnými kurzy. Po úspěšném absolvování je zájemce zařazen do evidence,“ popisuje Anna Krbcová, tajemnice Asociace Dítě a Rodina.

Celý článek je dostupný na iprima.cz

Veřejný ochránce práv: Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc neplní svůj zákonný účel

V roce 2016 zahájila ombudsmanka návštěvy v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Jedním z cílů bylo zjistit, jak vypadá krizová pomoc dětem a jejich rodinám. V čem pomoc spočívá a jak je úspěšná.

„Návštěvy zařízení ukázaly, že většina z nich neplní krizový charakter a děti v nich žijí déle, než předpokládá zákon. Ne všechna zařízení také dostatečně pracují s rodinami dětí, čímž snižují jejich šanci na návrat domů. Zařízení se často soustředí zejména na hmotné zabezpečení dítěte, jako je poskytnutí stravy a ubytování, a upozaďují psychologickou pomoc dítěti,“ říká ombudsmanka Anna Šabatová.

Článek je dostupný na webových stránkách parlamentnilisty.cz

Celou zprávu naleznete ke stažení zde: Zpráva_ze_systematických_návštěv_veřejného_ochránce_práv_-_ZDVOP.pdf

Kontakt

Asociace Dítě a Rodina, z.s.
Vyšehradská 320/49
128 00 Praha 2
tel.: +420 702 018 081
e-mail: info@ditearodina.cz
IČO: 04225350