„V zájmu plného a harmonického rozvoje osobnosti musí děti vyrůstat v rodinném prostředí, v atmosféře štěstí, lásky a porozumění.“
(Preambule Úmluvy o právech dítěte)

Asociace Dítě a Rodina je sdružením 74 organizací působících v oblasti náhradní rodinné péče. Svými aktivitami naplňují přání, aby každé dítě mohlo vyrůstat v rodinném prostředí. Pomáhají především ohroženým dětem, které se ocitly v obtížné životní situaci a nemohou vyrůstat ve vlastní rodině.

Novinky

Podíl malých dětí, které jsou v ústavu ze sociálních důvodů, roste

Podíl dětí do tří let, které se dostaly do dětského domova jen ze sociálních důvodů, v posledních letech roste. Dosáhl dvou pětin. Je tak vyšší než procento dětí, které zařízení přijala kvůli zdravotnímu stavu. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

Celý článek je k dispozici na webových stránkách ceskenoviny.cz

Je smutné, že umísťujeme děti do kojeneckých ústavů, říká Schneiderová

Přestože má herečka Jitka Schneiderová (46) doma třináctiletou dceru Sofii, s láskou pomáhá i opuštěným dětem. Otázku pěstounské péče řeší Jitka Schneiderová už dlouho, k systému v České republice se však nechce příliš vyjadřovat. „Nemůžu říct, že je něco špatně, to mi nepřísluší. Každopádně jsou tady fakta. Je smutné, že třicet let po revoluci jsme jedna z mála zemí, co neustále umisťuje děti i do kojeneckých ústavů. Doufám, že to s několika dalšími organizacemi změníme,“ věří herečka.

Celý článek je dostupný na webových stránkách idnes.cz

Ministryně Maláčová chce omezit obchod s chudobou, bydlení chudých neřeší

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce ukončit obchod s chudobou a zamezit zneužívání dávek. Radikální návrh, který má zpřísnit vyplácení dávek na bydlení kritizuje Platforma pro sociální bydlení. Ta sdružuje stovku neziskových organizací a odborníků v sociální oblasti.

Celý článek je dostupný na webových stránkách idnes.cz

V Česku chybí pěstouni. Pomoci má osvěta i zvýšení odměn

Zvýšení odměn přechodných pěstounů, zavedení příspěvku pro mladé, kteří ještě studují a opouštějí dětské domovy či pěstounské rodiny, ale i úprava příbuzenské pěstounské péče. Tak vypadají změny, které chystá Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v rámci změn novely o sociálněprávní ochraně dětí. Předlohu by měl resort podle legislativního plánu předložit vládě už v září, platná by pak měla být od půlky příštího roku.

„Chybí nám pěstouni především pro děti se zdravotním hendikepem a pro vícečetné sourozenecké skupiny. Ministerstvo práce a sociálních věcí také momentálně pořádá různé workshopy a náborové kampaně, takzvané týdny pěstounství, a ty probíhají v Praze a Středočeském kraji. Mělo by to pomoci lidem, kteří jsou laiky v této problematice a chtěli by se stát pěstouny,“ uvedla Barbara Hanousek Eckhardová, vedoucí tiskového oddělení MPSV.

Staňte se pěstounem

Celkem je v náhradní péči až dvacet tisíc dětí. Jedenáct tisíc využívá dlouhodobé pěstounské péče a přes osm tisíc dětí je v ústavech. Pomoci ohroženým dětem přitom není složité. Pěstounem se může stát téměř kdokoliv, a to jak manželé, tak například i jednotlivci nebo nesezdané páry.

„Jako první je potřeba, aby zájemce o pěstounskou péči zašel na sociální odbor úřadu obce s rozšířenou působností v místě svého trvalého bydliště (v případě manželů v místě trvalého bydliště jednoho z nich). Ideálně tam, kde se rodina fakticky zdržuje. Sociální pracovnice, která má náhradní rodinnou péči na starost, se zájemcem provede rozhovor, který je zaměřen na důvody, motivaci jeho rozhodnutí, druh náhradní rodinné péče, představy o dítěti - jakého by mělo být věku, pohlaví, zda je schopen přijmout dítě se zdravotními obtížemi, jiného etnika apod. Dále vydá zájemci příslušný formulář žádosti a provede ho dalším postupem. Zájemce bude muset dodat různé podklady a vyplnit několik dotazníků. Poté zájemce navštíví sociální pracovnice doma za účelem sociálního šetření a vypracování posudku. Jakmile bude mít potřebnou dokumentaci pohromadě, postoupí ji k odbornému posouzení a dalšímu řízení na příslušný krajský úřad či Magistrát hl. m. Prahy. Následovat bude pozvánka na psychologické testy. Po absolvování psychotestů musí ještě zájemce projít přípravnými kurzy. Po úspěšném absolvování je zájemce zařazen do evidence,“ popisuje Anna Krbcová, tajemnice Asociace Dítě a Rodina.

Celý článek je dostupný na iprima.cz

Veřejný ochránce práv: Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc neplní svůj zákonný účel

V roce 2016 zahájila ombudsmanka návštěvy v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Jedním z cílů bylo zjistit, jak vypadá krizová pomoc dětem a jejich rodinám. V čem pomoc spočívá a jak je úspěšná.

„Návštěvy zařízení ukázaly, že většina z nich neplní krizový charakter a děti v nich žijí déle, než předpokládá zákon. Ne všechna zařízení také dostatečně pracují s rodinami dětí, čímž snižují jejich šanci na návrat domů. Zařízení se často soustředí zejména na hmotné zabezpečení dítěte, jako je poskytnutí stravy a ubytování, a upozaďují psychologickou pomoc dítěti,“ říká ombudsmanka Anna Šabatová.

Článek je dostupný na webových stránkách parlamentnilisty.cz

Celou zprávu naleznete ke stažení zde: Zpráva_ze_systematických_návštěv_veřejného_ochránce_práv_-_ZDVOP.pdf

V České republice chybí asi 2 a půl tisíce pěstounských rodin, pomoct má zvýšení odměn i osvěta

V Česku chybí pěstouni. Podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí schází asi dva a půl tisíce pěstounských rodin. Organizace, které působí v oblasti péče o ohrožené děti tvrdí, že o práci pěstounů se málo ví. Osvětě by měl pomoci třeba i projekt Týden pěstounství.

Pěstounem se přitom může stát kdokoliv, kromě manželů to mohou být také nesezdané páry nebo jednotlivci. „Celý proces začíná na obecním úřadě obce s rozšířenou působností, kde si je potřeba zajít na odbor sociálně právní ochrany dětí,“ popisuje Anna Krbcová, tajemnice Asociace Dítě a Rodina.

Celý článek naleznete na webových stránkách IROZHLAS.CZ

Zajištění prostředků na sociální služby je dobrou zprávou pro ohrožené děti, nestabilita může mít dalekosáhlé následky

Asociace Dítě a Rodina vítá dohodu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) o zajištění prostředků na sociální služby v krajích. Zároveň ale apeluje na systémové zajištění financování této dlouhodobě podfinancované oblasti. Omezení financí by vedlo k zásadnímu omezení preventivních služeb v oblasti sociální pomoci rodinám a dotklo by se i sociálně-právní ochrany dětí. Negativní důsledky takového rozhodnutí by byly dalekosáhlé. A to jak v oblasti podpory ohrožených dětí, tak kvůli riziku odchodu kvalifikovaných pracovníků.

pdfTisková zpráva - Financování sociální péče.pdf297.59 KB

Zapojení do vypracování alternativní zprávy k vládní zprávě o dodržování Úmluvy o právech dítěte

Asociace Dítě a Rodina se zapojila do vypracování alternativní zprávy k vládní zprávě o dodržování Úmluvy o právech dítěte v ČR za období 2011-2017. Zde najdete dílčí zprávu, kterou Asociace zaslala Alianci za dětská práva, která se ujala konsolidace dílčích zpráv různých organizací z České republiky. Zpráva je strukturována dle jednotlivých doporučení ženevského Výboru OSN pro práva dítěte, která Česká republika obdržela v roce 2011 jako reakci na předchozí zprávu za období 2000 – 2010. Informuje o pokroku, ke kterému došlo za období 2011-2017, shrnuje současný stav, upozorňuje na oblasti, kde stále nedochází k naplňování dětských práv a dává doporučení, která by vedla ke zlepšení celého systému. Uzávěrka zasílání alternativních zpráv na Výbor pro práva dítěte je stanovená na 1. července.

Alternativní_zpráva_-_úmluva_o_právech_dítěte.docx

 
 
 
 

Starší novinky naleznete zde →

Členové asociace


  • Amalthea o.s. Centrum podpory, o.p.s. Dobrá rodina o.p.s. Nadace Sirius

  • Nadační fond J&T Rozum a cit, zapsaný spolek Středisko náhradní rodinné péče, spolek Vteřina poté, z.s.

  • Centrum pro náhradní rodinnou péči, o.p.s. Centrum pro dítě a rodinu Valika, o.s. Lumos Czech Republic ADAM Česká republika, z.s.

  • Cestou necestou, spolek Mimo domov, spolek Pěstounské rodiny kraje Vysočina, z.ú. STŘED, z.ú.

  • Centrum pro rodinu NÁRUČ, z.s. Rodinné centrum ROUTA, z.s. Ratolest Brno, o.s.

  • Centrum mladé rodiny BOBEŠ, z.s.Rodinné centrum Sedmikráska Žatec, o.s.PROSTOR PRO, o.p.s.sos detske vesnicky cb

  • PREVENT, o.s. Barevný svět dětí, z.s. Rodina v centru, o.s. ECCE HOMO Štemberk, o.s.

  • DaR – Centrum pro dítě a rodinu, o.p.s. Děti patří domů, o.s. Rodina v centru, o.s. Dům tří přání, z.s.

  • Nadání a dovednosti o.p.s. Centrum J. J. Pestalozziho, o.p.s. Dítě, rodič, prarodič, z.s. Domino Cz, o.p.s.

  • Latus pro rodinu, o.p.s. Letní dům, z.ú. Na dlani, o.p.s. Rodina u nás, o.s.

Kontakt

Asociace Dítě a Rodina, z.s.
Vyšehradská 320/49
128 00 Praha 2
tel.: +420 702 018 081
e-mail: info@ditearodina.cz